Najnowsze trendy w cateringu

Najnowsze trendy w cateringu

Nowoczesny catering ma swój początek w branży lotniczej i na szerszą skalę  zaczął rozwijać się w latach 80. Z biegiem czasu zaczęto modernizować jego formę i wprowadzać modyfikacje, których ilość stale rośnie. Obecnie sektor cateringowy jest najprężniej rozwijającym się w branży gastronomicznej. Firmy cateringowe, które chcą być konkurencyjne na rynku, muszą reagować na dynamiczne zmiany i dostosowywać się do oczekiwań klientów. Sprawdź, jakie są najmodniejsze trendy w cateringu.

 

Catering eventowy

Organizacja imprez plenerowych jest już na tyle powszechna, że stała się normą. Obecnie coraz częściej towarzyszą jej dodatkowe atrakcje, zapewniające odbiorcom usługi nie tylko smaczny posiłek, ale i rozrywkę. Nowoczesny catering umożliwia organizację pokazów sztucznych ogni, paintballa czy niezwykłe oprawy dekoracyjne z lodowych rzeźb. Jednak najmodniejszym trendem wśród eventów towarzyszących jest live cooking – czyli gotowanie na żywo. Popularne jest zarówno podczas prywatnych, jak i firmowych uroczystości i umożliwia obserwowanie szefa kuchni podczas pracy. Zazwyczaj usługa ta łączy się z elementami edukacji kulinarnej, ponieważ kucharz opowiada o tym, co robi. Goście mają także możliwość samodzielnie skomponować swój posiłek, a nieraz i współuczestniczyć w procesie jego przygotowania. Modne jest również organizowanie imprez tematycznych, na których wybiera się motyw przewodni i dostosowuje do niego menu.

 

Ekologicznie i na jeden kęs

Moda na zdrowy styl życia nie słabnie, stąd wciąż częste jest sięganie do rozwiązań ekologicznych. Popularne jest wykorzystywanie żywności organicznej, a więc produkowanej i przetwarzanej wyłącznie w sposób ekologiczny, w oparciu o nawozy mineralne. Eko food pozbawiona jest pestycydów i nawozów sztucznych. Dziś już nikogo nie dziwi catering wegetariański, za to na popularności zyskuje raw food – czyli żywność, której podstawą są surowe składniki, głównie warzywa i owoce. Hitem jest również wykorzystywanie jadalnych opakowań, a nawet jadalnych talerzy i sztućców. Panuje również moda na catering dietetyczny – wiele firm cateringowych współpracuje z dietetykami. Usługa w takiej formie często uzupełniona jest krótką prelekcją na temat produktów dietetycznych i ich wpływu na zdrowie. Obok ekologii, modne są także ciekawe przekąski, które nadają się do spożycia „na jeden kęs”, tzw. finger food. To formuła kulinarna, która w założeniu ma sycić i nie wymagać używania sztućców. Tradycyjnie rozpowszechniona w Azji Południowej, do Europy zawitała wraz z modną na orientalne jedzenie. Do finger food często zalicza się także street food, czyli żywność gotową do spożycia, kupowaną na ulicach miast.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *