Jak dobrać catering do nawyków żywieniowych gości?

catering

Niezależnie czy organizujemy catering dla szkół i przedszkoli, imprezę integracyjną dla pracowników firmy czy kameralne przyjęcie w domu, powinniśmy zadbać o to, aby jadłospis uwzględniał preferencje i potrzeby kulinarne poszczególnych gości. Przed zamówieniem usługi w firmie cateringowej możemy wysłać im krótką ankietę z pytaniem o preferencje kulinarne. Co powinniśmy wiedzieć, aby wybrać odpowiednie menu?

Pamiętajmy o weganach i wegetarianach 

W Polsce coraz większą popularnością cieszy się dieta bezmięsna i roślinna. Jest to związane z troską o planetę i świadomością wyzwań związanych ze zmianami klimatu, wzrostem empatii w stosunku do zwierząt oraz argumentami zdrowotnymi. Według sondażu przeprowadzonego przez Portal Pyszne.pl aż milion osób mieszkających w Polsce to weganie i wegetarianie, kolejne dwa miliony planują przejście na taką dietę. Ponadto ponad dwie piąte Polek i Polaków planuje radykalne ograniczenie spożycia mięsa. Sprawia to, że coraz więcej popularnych potraw posiada bezmięsne zamienniki: roślinne wędliny, sojowe kotlety a la schabowe czy szeroka gama wegańskich burgerów to tylko niektóre z przykładów.

Wśród wegetarian popularnością cieszą się też pierogi ruskie czy z kapustą i grzybami czy naleśniki. W wielu restauracjach w Polsce popełniany jest błąd, klasyfikujący rybę jako danie wegetariańskie, tymczasem ryba jest najbardziej produktem mięsnym. Większość wegetarian i wegan nie tknie także zupy gotowanej na mięsie.

Nie oznacza to od razu, że jeżeli w grupie naszych gości posiadamy wegetarian i wegan, powinniśmy zdecydować się na w 100% roślinne menu, natomiast warto pamiętać, aby zaoferować im alternatywę.

Nie zapomnij o alergikach 

Wiele osób zmaga się również z różnego rodzaju uczuleniami, dlatego ich potrzeby warto uwzględnić przy planowaniu jadłospisu. Najczęstszą alergią pokarmową jest uczulenie na mleko, przeważnie występujące u dzieci. Inne popularne alergie to uczulenia na orzechy w tym ziemne (arachidowe), ryby, soję czy siarczany (dodawane do części produktów mięsnych czy konserwowanych warzyw czy owoców). Wiele osób nie toleruje również glutenu, obecnego w produktach zbożowych – nie mogą one jeśli makaronów, pieczywa czy kaszy.

Niezależnie od tego, z jakiej okazji potrzebujesz usługi cateringowej, korzystając z usług naszej firmy ustalisz taki jadłospis, który uwzględni preferencje żywieniowe i alergie wszystkich zaproszonych gości. Zapraszamy do kontaktu, w celu poznania szczegółów.